Askerlik Süresi Kısalıyor Mu?

Askerlik Süresi Kısalıyor Mu?
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, askerlik süreleri ve profesyonel ordu ile ilgili soru önergesini cevapladı.

 Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, mevcut güvenlik ortamı ve devam eden İç Güvenlik Harekatı dikkate alındığında askerlik süresinin azaltılmasının kısa vadede uygun olmayacağını bildirdi. 

Milli Savunma Bakanı, kritik kadroların sözleşmeli ere dönüştürülmesi ve yüksek görev önceliği olan birliklerden itibaren sistemin yaygınlaşması, Türk Silahlı Kuvvetleriʹnin teşkilatında yapılacak değişiklikler, modernizasyon, tehdit algılaması ve bazı kadroların sivil personele dönüştürülmesi gibi çalışmalara bağlı olarak ilerleyen yıllarda askerlik süresinin kısaltılmasının mümkün olabileceğine işaret etti. 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhuriyert Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar milletvekili Ahmet Toptaşʹın, askerlik süreleri ve profesyonel ordu ile ilgili soru önergesini yanıtladı. 

UZUN DÖNEM ERDEN 8 AY İSTİFADE EDİLEBİLİYOR 

Milli Savunma Bakanı, halen erbaş/er mevcutlarının Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını yeterince karşılayamadığını belirterek şöyle dedi: 

"Bilimsel incelemeler ve tecrübî faktörler de göstermektedir ki bir erin muharip görevleri icra etmeye hazır hale gelebilmesi için kıtadaki intibak eğitimi dahil 4 aylık bir eğitime ihtiyaç bulunmaktadır. Erin, birliğindeki manga/takım/bölük bütünlüğü içerisinde koordineli şekilde görevini icra edebilmesi, 6 ayda ancak gerçekleşebilmektedir. İzin süresi de değerlendirildiğinde mevcut sistemde uzun dönem askerlik yapan bir erden etkin olarak ancak 8 ay istifade edebilmektedir. 

Ancak kritik kadroların sözleşmeli ere dönüştürülmesi ve yüksek görev önceliği olan birliklerden itibaren sistemin yaygınlaşması, Türk Silahlı Kuvvetlerinin teşkilatında yapılacak değişiklikler, modernizasyon, tehdit algılaması ve bazı kadroların sivil personele dönüştürülmesi gibi çalışmalara bağlı olarak ilerleyen yıllarda askerlik süresinin kısaltılması mümkün olabilecektir. 

PROFESYONEL ORDU ÜLKEMİZE UYGUN 

Milli Savunma Bakanı, profesyonel ordu konusundaki sorulara da "Halihazırdaki ve yakın gelecekteki güvenlik ortamı dikkate alınarak uzmanlaşma ile ilgili çalışmalar devam etmektedir" şeklinde cevap verdi. Bakan, şu ifadeleri kullandı: 

Halihazırdaki ve yakın gelecekteki güvenlik ortamı dikkate alındığında Türk Silahlı Kuvvetleriʹnin ihtiyaçlarını karşılayacak öncelikli kadrolar ve birliklerden itibaren uzmanlaşmış personel oranı artırılmış, yükümlü ve uzmanlaşmış asker dengesi sağlanmış bir askerlik sisteminin, ülkemiz için uygun bir model olduğu değerlendirilmektedir.