Askerlik Düşüyor.

Askerlik Düşüyor.
Bedelli askerlik tartışmaları sürerken gündem "Tek tip"e kilitlendi.
Hükümet, askerliği 9 aylık süreye çeken ʹTek tipʹ tasarısını 1 Ekimʹde Meclisʹe getirecek. Böylelikle kışlada süre eşitlenecek. Yasa çıkar çıkmaz, yüzlerce asker de erken terhis olacak.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile bir araya geldi. Bu sırada Koşaner, Başbakan Erdoğanʹa bir dosya sundu. O dosyada "Tek tip" askerlikle ilgili çalışmaların bulunduğu öne sürüldü. İşte o dosyayla ilgili bilgiye ulaşıldı. Genelkurmay Başkanlığı, askerliğin 9 aylık sürede "Tek tip" olarak yapılmasını öngören çalışmayı tamamladı. Genelkurmayʹın taslağı Başbakanlıkʹta yapılacak çalışmaya göre işleyecek. Başbakanlık, konunun ilgilendirdiği kurumlarla temasa geçerek Genelkurmayʹın yazdığı metne son şeklini verecek.
 
İLK MADDELER ARASINDA
 
Hükümet tasarısı olarak hazırlanacak metin, öncelikle Bakanlar Kuruluʹnda tartışmaya açılacak. Bakanlar Kuruluʹnun imzasının ardından da TBMMʹye sunulacak. Tasarı, önümüzdeki haftalar içinde tamamlanırsa, 1 Ekimʹde yeni yasama yılına başlayacak olan TBMMʹnin öncelikleri arasında bulunacak.
 
ERKEN TERHiS
 
"Tek tip" askerlik, kısa ve uzun dönemi ortadan kaldıracak. Yasa çıkarsa herkes 9 ay askerlik yapacak. Uzun dönem yapanların süreleri 15 aydan 9 aya inecek. Ancak 6 ay olarak görev yapan üniversite mezunları 3 ay daha kışlada kalacak. Yedek subaylar ise görevlerine devam edecek. Yasa çıkar çıkmaz, yüzlerce asker de erken terhis olacak. (Takvim)