Asgari Ücrette Temmuz Beklentileri: Ara Zam Kapısı Açılabilir mi?

Asgari Ücrette Temmuz Beklentileri: Ara Zam Kapısı Açılabilir mi?
Ekonomi yönetimi, yıl başındaki asgari ücret zammının ardından ara zammı dışlasa da, son gelişmeler asgari ücrete zam beklentisini artırdı.

Asgari ücret, başlangıçta yüzde 49 oranında artırılarak net 17.002 TL olarak belirlenmişti. Memurlar ve emekliler, Temmuz ayında beklenen zam için gün sayarken, asgari ücrete ise yıl başında "enflasyonu artırdığı" gerekçesiyle bu yıl zam yapılmayacağı duyurulmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrette ara zam olasılığını dışlamış olsalar da, Erdoğan-Özel görüşmesi ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP'nin gölge bakanı Yalçın Karatepe arasındaki görüşmeler sonrasında asgari ücrete yönelik zam beklentileri yeniden ön plana çıktı.

Zam Taleplerine Kayıtısız Kalınmayacak

Asgari ücrete her ne kadar zam yapılmayacağı ifade edilse de, enflasyonun yüzde 75'lere ulaşmasıyla birlikte zor durumda kalan çalışanların zam talebine hükümetin duyarsız kalmayacağı düşünülüyor.

AKP'nin beklenmedik şekilde asgari ücrete ara zam yapabileceği söylentileri gündemde. Arka plan bilgilerine göre, asgari ücret artışıyla ilgili belirli oranlar da dile getiriliyor.

Erdoğan Zam Kararı Alabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücrete ara zam yapabileceği kulislerde konuşulurken, bu zam miktarının enflasyonla uyumlu olmayabileceği belirtiliyor.

Konuşulan Rakam

2024 yılının ilk 6 ayında enflasyonun yaklaşık yüzde 25 olması beklenirken, asgari ücrete bu oranda bir ara zammın gerçekleşmeyeceği ifade edildi.

Asgari ücrete yüzde 15 civarında bir artış yapılabileceği söyleniyor. Bu senaryoya göre Temmuz ayındaki zamla birlikte asgari ücret 17.002 TL'den 19.552 TL'ye çıkabilir.