Asgari Ücrette Büyük Zam Beklentisi! Herkesin Gözü O Tarihte

Asgari Ücrette Büyük Zam Beklentisi! Herkesin Gözü O Tarihte
Asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağı ve asgari ücret zammının hangi tarihte netlik kazanacağı temmuz ayının ortalarına doğru merak edilen konular arasında yer alıyor.

Emekli ve memur maaş zammının belli olmasının ardından ilerleyen süreçlerde belirli bir takvime göre milyonlarca emekliye ve memura zamlı maaş ödemelerinin iletilmesi bekleniyor. Söz konusu maaş ödemelerine dair gelişmeler emekliler ve memurlar tarafından yakından takip edilirken, asgari ücretli çalışanlar da maaş zamlarını merak ediyorlar. Bu çerçevede, asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapılmayacağı resmi makamlardan gelen açıklamalar ile birlikte netlik kazanırken, hangi tarihte zam yapılacağı ve gerçekleşecek artış neticesinde asgari ücretin kaç TL olacağı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Asgari Ücrete Ne Zaman Zam Yapılacak?

Asgari ücrete temmuz ayında zam yapılmayacağını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan geçtiğimiz süreçlerde yaptığı açıklamayla duyurmuştu. Asgari ücrette artış yaşamayacağının netlik kazanmasının ardından asgari ücretli çalışanlar zam tarihini ve oranını merak ediyorlar. Asgari ücret zammının belirlenebilmesi için işçi ve işveren temsilcileri aralık ayında bir araya gelecekler. Bu çerçevede, asgari ücret tespit komisyonu toplantılarının aralık ayında yapılması bekleniyor. Aralık ayında gerçekleşecek olan toplantılar neticesinde 2025 yılı boyunca milyonlarca asgari ücretilinin kaç TL maaş alacağı belli olacak.

2024/03/16/hesaplama.jpg

Asgari Ücret Kaç TL Olacak?

Aralık ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan toplantılar neticesinde milyonlarca asgari ücretli çalışanın 2025 yılı boyunca alacağı maaşın belirlenmesi, asgari ücretli çalışanlar da maaşların hangi oranda artacağını merak ediyorlar. Asgari ücretin yüzde 30 ila 40 dolaylarında zamlanacağına ilişkin tahminler bulunuyor. Bu kapsamda, aralık ayında gerçekleşecek olan toplantılar neticesinde ücrette yüzde 30 ile 40 aralığında artışa gidilmesi halinde 2025 yılı boyunca asgari ücretli çalışanların alacağı maaşlar 22.000 TL ile 24.000 TL aralığında yer alabilir. Asgari ücretli çalışanlar da asgari ücret tespit komisyonu toplantıları sonrasında yapılacak olan açıklamaları yakından takip edecekler.