Asgari Ücrete Zam O Tarihte Gelecek! 17.002 TL Tarih Olacak

Asgari Ücrete Zam O Tarihte Gelecek! 17.002 TL Tarih Olacak
Asgari ücret zammı ile ilgili araştırmalar temmuz ayının ilk günlerinde de hız kesmeden devam ediyor.

SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına yüzde 24,73, memur ve memur emeklilerinin maaşlarının yüzde 19,31 oranında zamlanmasının ardından asgari ücretli çalışanlar da maaş zamları ile ilgili araştırmalar gerçekleştirmeye başladılar. Bu çerçevede, asgari ücrete ara zam yapılmayacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamasının ardından netlik kazanırken, asgari ücret zammının belirlenebilmesi için işçi ve işveren temsilcilerinin hangi tarihte asgari ücret tespit komisyonu toplantılarında bir araya geleceği ve yapılacak toplantılar neticesinde asgari ücretin kaç TL olacağı araştırılıyor.

Asgari Ücret Zammı Tarihi

Emekli ve memur maaşlarının çarşamba günü açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamları ile birlikte yükselmesinin ardından asgari ücretli çalışan milyonlarca kişi de asgari ücret zammı ile ilgili araştırmalar gerçekleştirilmeye başlandı. Asgari ücrete temmuz ayında zam yapılmayacağı resmi makamlardan geçtimiz süreçlerde yapılan açıklamalar neticesinde netlik kazanmıştı. Bu çerçevede, emekli ve memur maaş zammının belli olmasının ardından asgari ücretin hangi tarihte yükseleceği merak ediliyor. Asgari ücret zammının aralık ayında gerçekleşeceği düşünülüyor. Bu durumda, aralık ayında asgari ücret tespit komisyonunda işçi ve işveren temsilcileri bir araya gelecekler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapılacak olan toplantılar neticesinde 2025 yılı boyunca milyonlarca asgari ücretlinin kaç TL maaş alacağı belirlenecek.

2024/03/15/hesap-makinesi-2.jpg

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret tespit komisyonu toplantıları neticesinde 2025 yılı boyunca milyonlarca asgari ücretlinin alacağım maaşın belirlemesi beklenirken, asgari ücret zammı ile ilgili gelişmeler de gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Asgari ücretin hangi oranda artacağına dair henüz resmi bir açıklama gelmedi ancak asgari ücretin yüzde 30 ile 40 arasında zamlanacağına ilişkin tahminler bulunuyor. Aralık ayında asgari ücrete yüzde 30-40 dolaylarında zam yapılması halinde 2025 yılı boyunca milyonlarca çalışanın alacağı asgari ücret 22.000 TL ile 24.000 TL aralığında bulunabilir.