Asgari Ücrete Zam Geliyor! Resmen Açıklandı!

Asgari Ücrete Zam Geliyor! Resmen Açıklandı!
Ekonomist Şeref Oğuz, asgari ücrete yeni zam geleceğine ilişkin kulis bilgisi aldığını söyleyerek, “Artış yapmak zorundalar” dedi. Peki, asgari ücrete ne zaman zam gelecek? İşte detaylar…

Ekonomist Dr. Şeref Oğuz, Ankara kulislerinde asgari ücrete yönelik kulis bilgilerini paylaştı. ekonomim.com’a açıklama yapan Şeref Oğuz, asgari ücretin Türk-İş'in son açıkladığı açlık sınırının altında seyrettiğine vurgu yaparak "Artış yapmak zorundalar" dedi.

Şeref Oğuz’un açıklamaları şu şekilde:
"Hükümet yerel seçimlerde halktan uyarı aldı. Varlığı sorgulanır hale geldi. İnsanlar 2028'e kadar dayanamaz erir. Hatta gözlemciler şöyle örnekler veriyor; ceylana ateş edersin, yaralı ceylan öldüğünü anlayana kadar koşarmış. İktidar ABD'deki benzetmeyle topal ördek durumunda. Tabanını kaybetmeyle karşı karşıya. İkinci parti konumuna düştü. Asgari ücret halktan gelecek tepkiler ve işsizlik nedeniyle zaten artırılmak durumunda."

para-nedir.webp

“ASGARİ ÜCRET ZAMMI MEHMET ŞİMŞEK’İN KARARI DEĞİL”

Asgari ücrete zam gelmeyeceğine yönelik açıklamaları değerlendiren Oğuz, "Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek buna şiddetle karşı olmakla birlikte, son sözü yine Cumhurbaşkanı söyleyecek. Asgari ücret Mehmet Şimşek'in ve diğer bakanların kapsama alanı dışındadır. Bu iş tamamen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uhdesindedir. Bu arada memurun kat sayısını artırmak yerine, asgari ücreti artırarak toplumu rahatlatma külfetinin maliyetini de özel sektöre yüklemiş olacaksın. 'Özel sektör bunu finanse etsin' görüşü hakim. Bir Silifke türküsü var, 'herkes kesesinden yiyip içsin saltanatım var benim'..." ifadelerini kullandı.

1714655484420-para-nedir.webp

ASGARİ ÜCRETE NE ZAMAN ZAM GELECEK?

Ekonomist Şeref Oğuz, asgari ücrete gelecek zamma ilişkin şu açıklamalarda bulundu:
"Asgari ücrette artışı üçüncü çeyrekte bekliyorum. Eylül ayına bırakabilir. Şu hesapların yapıldığı yönünde kulis bilgilerine ulaştım; baz etkisiyle birlikte enflasyon 20-22 puan düşecek ve ondan sonra asgari ücrette düzenleme yapacaklar. Bu işvereni de rahatlatacak, aynı zamanda da kendileri 'Bakın asgari ücrete zam yaptık' diyebilecekler. Masada 4-5 çalışma var. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seçenek oluşturuyorlar."