Arakanʹdaki Müslümanlar İçin Yardım Kampanyası

Arakanʹdaki Müslümanlar İçin Yardım Kampanyası
Karaman Valiliği Myanmar’ın Arakan bölgesinde yaşayan Müslümanlar için yardım kampanyası başlattı.

 Yardım kampanyasının başlatıldığının duyurulması nedeniyle Valilik Toplantı Salonunda bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Vali Süleyman Kahraman, Belediye Başkanı Kamil Uğurlu ile İl Müftüsü Nuri Değirmenci ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Baldız katıldı. Toplantıda konuşan Vali Kahraman, Myanmarʹın Arakan bölgesindeki Müslümanların yaşadıkları zulme ve sıkıntılara dikkat çekerek, "Öncelikle Ramazan ayının tüm insanlık için huzura vesile olmasını temenni ediyorum. Mukaddes zamanlar vardır ve Ramazan böyle bir zamandır. Böyle bir zamanda Müslümanlar bırakın bir insanı incitmeyi, bir karıncayı dahi incitmemek için gayret sarf eder. Ama gelin görün ki hayatta herkes aynı çizgide ve aynı bilinçte değil. Hemen yanı başımızda Suriye’de gelişen olaylara odaklanmışken, birdenbire Arakan gerçeği ile yüzleştik. Sırf Müslüman oldukları için 90 bine yakın Müslüman’ın şehit edilmesi elbette ki hepimizin yüreğinde derin izler bıraktı. Ama derdin karşısında durmakla elbette ki dert çözülmüyor. Bana ne demekle elbette ki dert çözülmüyor.
İşte Türkiye bu noktada önemli bir adım attı. Başlatılan yardım kampanyaları ile bir nebze de olsa Arakan’ın yaraları sarılmaya çalışıldı. Yine diplomatik girişimler ve ziyaretler de atılan bu adımlar arasındaydı. Zira yolda kalana yoldaş olmak, derdi olana dertlenmek aziz milletimiz için her zaman bir onur olmuştur. Hepimiz Arakan’a gidemiyor, oradaki insanların elinden tutamıyoruz ama biliyoruz ki dualarımız gidiyor, biliyoruz ki yardımlarımız ulaşıyor.

Bu Ramazan ayında yardımlaşmanın bir ve beraber olmanın adı Arakan oldu. Bugün burada toplanmış olmamız da bu duygunun bir neticesi ve ifadesidir. Karaman halkı yakın zaman önce Somali’de, Pakistan’da, Van depreminde yaşanan sıkıntılara el uzatmıştı. Bugün de aynı dostluğu ve fedakarlığı Arakan için gösterdi. Orada yaşanan zulümden dolayı akan her damla gözyaşıyla gönüllerimiz biraz daha titriyor ve gönüllerimiz biraz daha arınıyor. Orada yaşanan açlığa ve susuzluğa inancın değişmesini bekleyenler daha çok bekleyeceklerdir, çünkü bizler en büyük açlığın ve susuzluğun gönülde olduğuna inanan bir medeniyetin ve inancın mensubuyuz. Ve biz tıpkı bu mukaddes zamanda olduğu gibi gönlümüzü yoklukla da terbiye ederiz. Arakanlı Müslümanlara yapılan bir zulümdür ve tüm insanlığın derdidir. İnşallah bu kutlu mevsim bu zulmün bittiği, yaraların sarılıp, dertlerin paylaşıldığı mevsim olur. Allah yardımlarımızı kabul etsin. Allah zulme uğrayan kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun. Dileriz ki dünyanın hiçbir coğrafyasında kan ve gözyaşı akmasın. Dileriz ki kimse kimsenin gönlünü kırmasın ve Allah inşallah bir daha böyle acılar yaşatmasın" dedi.