AKP'nin Sokak Hayvanları İçin Hazırladığı Yasa Tasarısı: "Yaşamak İçin Öldürmek Gerek" Mi?

AKP'nin Sokak Hayvanları İçin Hazırladığı Yasa Tasarısı: "Yaşamak İçin Öldürmek Gerek" Mi?
AKP'nin tasarısı sokak hayvanlarını etkiliyor; köpeklerin "uyutulması" tartışma yarattı. Aydın Ünal, bu adımı "Yaşamak için öldürmek gerek" diyerek destekledi.

AKP'nin "başıboş köpek düzenlemesi" olarak adlandırılan yasal değişiklik önerisi dikkat çekti. AKP'nin yasa teklifine göre, sokak köpeklerinin kontrol altına alınması amaçlanıyor ve 30 gün boyunca sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulması öneriliyor.

Bu öneri büyük bir tepkiyle karşılandı ve hayvan hakları savunucuları tarafından protesto edildi.

"Yaşamak için öldürmek gerekebilir" ifadeleriyle AKP'nin sokak hayvanlarını etkileyecek yasa tasarısını savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski metin yazarı Aydın Ünal,“Eğer çıkacak yasa köpek terörünü kökten çözmezse, toplum kendi meselesini kendisi çözmeye girişecek, bunun da her açıdan olumsuz sonuçları olacaktır” ifadelerini kullandı.

Ünal, şu ifadeleri kullandı:"Eğer yasa öngörüldüğü gibi çıkarsa, sıkı takip edilen sahiplendirme ve itlaf gibi iki seçenek olacak. Bu da sokaklarımızı esir alan başıboş köpek terörünün sonunu getirecek. Burada risk şu: Yasanın görüşülme aşamalarında, mama firmalarının da kışkırtması ve desteğiyle, örgütlü azınlığın sesi örgütsüz yığınların sesini bastırabilir. Çirkeflik, ağırbaşlılığı sindirebilir. Dolayısıyla şu anlamsız, gereksiz ve tabansız korkunun artık aşılması, hakikatin cesaretle dile getirilmesi gerekiyor. Özellikle siyasetçilerin bu topa girmesi, halkın hissiyatına tercüman olması bekleniyor. Gazeteciler, yazarlar, belediye başkanları, STK’lar seslerini yükselterek Meclis’in işini kolaylaştırmalı." şeklinde konuştu.