Akçaşehir Beldesiʹne Okuma Salonu Açıldı‏

Akçaşehir Beldesiʹne Okuma Salonu Açıldı‏
Karaman’a bağlı Akçaşehir Beldesi’ne Akçaşehir Eğitim Kültür ve Kalkındırma Derneği (AKÇA-DER) tarafından okuma salonu açıldı.

 Okuma salonunun açılışına Karaman Valisi Süleyman Kahraman, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Bayır, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Baldız, İl Milli Eğitim Müdürü Bekir Aksoy, Akçaşehir Belediye Başkanı Şaban Atçeken, Sudurağı Belediye Başkanı Derviş Mehmet Ceylan, Kılbasan Belediye Başkanı İbrahim Baykara ve Karaman Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ahmet Kılınç ile vatandaşlar katıldı.


Okuma Salonu’nun yapımında maddi manevi destekleri olan Salli, Soner,Durmuş, Abdullah ve Mustafa Yeşildaş’ın da İstanbul’dan gelerek katıldıkları programın açılış konuşmasını AKÇA-DER Başkanı Uğur Günsan  yaptı. Günsan konuşmasında, okuma salonu ile amaçlarını çocuklara okul dışında rahat ders çalışabilecekleri ortamlar sağlamak, onların boş vakitlerini değerlendirmelerine yardımcı olmak şeklinde açıklayarak 2 bin 500 nüfuslu beldede güzel program ve çalışmalara imza atacaklarını dile getirdi. Her şeyi devletten beklemeden, çağın gelişen şartlarına uygun eğitim kurumlarının tesis edilmesinin önemine dikkatleri çeken Günsan, hem genç nesle sahip çıkmanın hem de halkı bilinçlendirmenin, birlik ve beraberliğini pekiştirmenin gayreti içinde olacaklarını belirtti.
Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Bekir Aksoy, açılan okuma salonlarının önemine dikkatleri çekerek Şeyh Edebali Hazretleri’nin İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın”nasihatının hayata geçirilişinin bir örneğini Akçaşehir Beldesi’nde gördüklerini dile getirdi. Aksoy, gönüllük esasına göre yapılan bir birlikteliğin beldede güzel gelişmelere sebep olacağını belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.
Vali Kahraman: Her şeyin başı okumak

Karaman Valisi Süleyman Kahraman da konuşmasında eğitimin önemine değinerek, Akçaşehir Beldesi’nde açılan Abdullah Aksüt  Okuma Salonu’nun bölgede önemli bir eksikliği gidereceğini dile getirdi. Kahraman, okuma salonunun yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek “Her şeyin başı okumaktır.Okumadan hiçbir şey olmuyor. Ben Akçaşehir’de  böyle bir hizmete önderlik ettiğiniz,yardımcı olduğunuz için size teşekkür ediyorum.Malumunuz gelişmiş ülkelerde kitap okuma oranı çok iyi seviyelerde.Türkiye’de bu seviye  oldukça düşük.Demek ki biz de o seviyelerde okuma oranına geldiğimizde çok iddialı bir şekilde kalkınmamızı,gelişmemizi sürdüreceğiz ve bu gelişmiş kalkınmış ülkelerin seviyesini zorlayacağız ve belki onları gececeğiz.Okuma salonunu düşünerek böyle bir hizmeti kazandırmaya vesile oldunuz..Burada okuma salonu açmakla gerçekten bir güzelliğe önderlik ediyorsunuz.” dedi.
Vali Süleyman Kahraman ve beraberindeki heyet daha sonra okuma salonunun açılışını gerçekleştirdiler.