Aile Bakanlığı’ndan Yardım Ödemelerine Zam! 65 Yaş, Aile Destek, Engelli Maaşı, Evde Bakım Aylığı…

Aile Bakanlığı’ndan Yardım Ödemelerine Zam! 65 Yaş, Aile Destek, Engelli Maaşı, Evde Bakım Aylığı…
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ekonomik ve sosyal bakımdan başta dezavantajlı bireyler olmak üzere birçok kişiye yapılan sosyal yardım ödemelerine zam geldiğini açıkladı. Peki,kimler ne kadar alacak? İşte detaylar….

Yılbaşında asgari ücrete gelen zammın ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sağladığı sosyal yardım ödemelerine de zam geldi. Bu kapsamda, bakanlığın yaptığı tüm ödemelere yüzde 55’e yakın zam yapıldı.

Bakanlığın yaptığı sosyal yardımlar, mayıs ayında da tüm ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına yatırıldı. Özellikle dar gelirliler ve ihtiyaç sahipleri için büyük önem arz eden bu ödemelerin hesaplara yatırılmasının ardından bakanlık tarafından açıklama yapıldı.

15-ayda-29-milyon-liralik-arac-kiralayan-aile-ve-sosyal-hizmetler-bakanligindan-aciklama-qpig.webp

HANGİ ÖDEMELER NE KADAR OLDU?

Bakanlık, mayıs ayında tüm hak sahiplerine aldıkları sosyal yardım ödemelerini hesaplara yatırırken, bu yardımlarla beraber toplamda 7 milyon lirayı geçen destek miktarı, dar gelirli ailelerin ve öğrencilerin maddi yüklerini hafifletmeyi hedefliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, sosyal hizmet modelleri doğrultusundaki yaşlı ve engelli maaşlarıyla beraber evde bakım aylığıyla sosyal ve ekonomik destek ödemelerine yüzde 55’ye yakın zam yapıldığını duyurdu

Sosyal yardım ödemeleriyle dar gelirlilerin ihtiyaçları kapsamında desteklendiğinin altını çizen Bakan Göktaş, “Ödemelerde yapılan zamlarla beraber yaşlı aylığını 2 bin 348 liradan 3 bin 504 liraya yükseltiyoruz. Ayrıca, yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip engelli bireylerimizin aylıklarını 1874 liradan 2 bin 797 liraya, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunanların aylıklarını da 2 bin 811 liradan 4 bin 196 liraya yükseltiyoruz” dedi.

Bakan Göktaş, 18 yaş altı engelli yakını olanlara ödenen engelli yakını maşının da 1.874 liradan 2 bin 797 TL’ye çıkarıldığını söyledi.