Aile Bakanlığı Bayramdan Sonra Açıklayacak! Sosyal Yardımlar Bir Bir Yükselecek

Aile Bakanlığı Bayramdan Sonra Açıklayacak! Sosyal Yardımlar Bir Bir Yükselecek
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın destek ödemelerine hangi tarihte zam yapılacağı ve gerçekleşecek artış neticesinde sosyal yardımların kaç TL olacak Kurban Bayramı’nda da merak edilen konular arasında yer alıyor.

Kurban Bayramı başlamadan önce Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı toplumun farklı kesimlerini ilgilendiren sosyal yardımları peş peşe ülke genelindeki hak sahibi vatandaşların hesaplarına aktarmıştı. Söz konusu destek ödemelerinin iletilmesinin ardından bakanlığın resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan duyurular ile kamuoyu bilgilendirilirken, haziran ayı ödemelerinin verilmesinin ardından temmuz zammı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu çerçevede, temmuz ayında hangi sosyal yardım ödemelerine zam yapılacağı ve destek ödemelerindeki artışların ne zaman netlik kazanacağı araştırılıyor.

Temmuz 2024 Sosyal Yardım Zamları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın temmuz ayının ilk günlerinde sosyal yardım ödemelerine hangi oranda zam yapacağına ilişkin henüz resmi bir açıklama gelmese de haziran ayının ilk günlerinde mayıs ayında enflasyonun yüzde 3,37 olarak gerçekleşmesinin ardından yılın ilk beş ayındaki enflasyon farkı yüzde 22,72 olarak belirlendi. Haziran ayı enflasyon rakamlarının temmuz ayının ilk günlerinde açıklanmasının ardından bu oranın yüzde 25 civarına yükseleceği tahmin edilirken, memur maaşlarının yüzde 20 dolaylarında artacağı düşünülüyor. Sosyal yardım ödemelerindeki artışlar da memur maaş katsayısına göre belirleniyor. Bu durumda, memur maaşlarının yüzde 20 dolaylarında zamlanması halinde sosyal yardım ödemelerinde yüzde 20 dolaylarında artışa gidilebilir.

2024/06/14/ogrenci-destek.jpg

Sosyal Yardımlar Ne Kadar Artacak?

Sosyal yardım ödemelerine temmuz ayında yüzde 20'ye yakın oranda zam yapılacağına ilişkin iddialar gündeme gelirken, destek ödemelerindeki artışların yanı sıra hangi sosyal yardım ödemelerinden hangilerine zam yapılacağı haziran ayının ortalarında merak edilen konular arasında yer alıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım maaşına, sosyal ve ekonomik destek ödemesine, yaşlı ve engelli aylıklarına, toplumun farklı kesimlerine sağlanan sosyal yardımlara zam yapacak. Bu durumda, temmuz ayının ilk günlerinde de söz konusu desteklerde artışa gidilmesinin ardından bakanlığın resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden bilgilendirme metinleri yayınlanacak.