Aile Bakanlığı 7 Bin 608 TL Bayram Yardımı 2024! Bayramdan Önce Hesaplara Yatacak!

Aile Bakanlığı 7 Bin 608 TL Bayram Yardımı 2024! Bayramdan Önce Hesaplara Yatacak!
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın başta yaşlılar, engelliler ve hasta vatandaşlar olmak üzere yaptığı sosyal yardım ödemesi sürüyor. Bu kapsamda, şartları sağlayanlara da 7 bin 608 TL’lik yardım yapılacak. Peki, başvuru şartları neler? İşte detaylar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ekonomik ve sosyal bakımdan dezavantajlı bireylere sosyal yardım ödemesi yaparak bu kişileri ekonomik olarak kalkındırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda, yaşlılara, engellilere, kronik rahatsızlığı olanlara ve çocuklu ailelere para yardımı yapılıyor.

Bakanlık aynı zamanda, kronik hastalığı olanlara ilişkin çeşitli yardım programları geliştirerek, bu vatandaşların hayatlarını daha kolay ve konforlu bir hale getirmeyi hedefliyor. Evde bakım hizmeti, sağlık desteği ve sosyal destek ödemesine kadar geniş bir kapsamda sağlanan bu hizmetler, hastaların sağlık harcamalarını düşürürken, tedavi süreçlerini de daha kolaylaştırıyor.

Bu kapsamda, bakanlık tarafından sağlanan bu yardım ödemelerinin kronik hastalıkları yüzünden mali zorluk yaşayan vatandaşlara yönelik olduğu biliniyor. Program çerçevesinde tüberküloz ve SSPE gibi belirli hastalıkları olanlara aylık 7 bin 608 liralık sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Bu destek, kronik rahatsızlığı olanların tedavi süreçlerine daha bir şekilde devam etmeleri için büyük bir destek olarak ön plana çıkıyor.

Hak sahipleri, ödemeleri her ay hesaplarından veya en yakın PTT şubesinden alabiliyorken, bu ay Kurban Bayramı nedeniyle erken bir tarihte hesaplara yatması bekleniyor. Bu kapsamda, hak sahipleri bu yardım ödemesini bayram yardımı niteliğinde de kullanabiliyor.

653b6f4e4e3fe110c0cd9dd0.webp

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Söz konusu sosyal yardım ödemesine başvuru yapmak isteyen hastaların, Halk Sağlığı Yönetim Sistemi’ne kayıtlı ve onaylanmış bir hastalık raporunun bulunması gerekiyor.

Müracaatlar, söz konusu ihtiyaç sahibinin ikamet ettiği bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’n gidilerek yapılabiliyor.