AB'den Gazze İçin Acil Çağrı: Ateşkes ve İnsani Yardımlar İçin Destek Talebi

AB'den Gazze İçin Acil Çağrı: Ateşkes ve İnsani Yardımlar İçin Destek Talebi
AB, derhal ateşkes, esirlerin koşulsuz serbest bırakılması ve insani yardımlara tam erişimin sağlanması çağrısını yineledi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile AB Komisyonunun Kriz Yönetimi ve İnsani Yardımlardan Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic'in yaptığı ortak yazılı açıklamada, Gazze'deki 36 sağlık merkezinden 31'inin zarar gördüğü ya da tamamen yıkıldığı, ayakta kalanların ise kısmi olarak ve ciddi şekilde kısıtlı bir şekilde hizmet verebildiği ifade edildi.

Açıklamada, "Gazze'deki Filistinlilerin sürekli bombardıman altında yaşadığı ve 9 binden fazla ağır yaralının yeterli sağlık hizmeti alamadığı için ölüm riskiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde acil tıbbi bakıma erişim daha da büyük önem taşımaktadır." ifadesine yer verildi.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) 7 Ekim'den bu yana 443'ü Gazze’de, 447'si Batı Şeria'da gerçekleşen sağlık tesislerine yönelik 890 saldırıyı tespit ettiği belirtilen açıklamada, sağlık personeli, hastaneler ve ambulansların hedef alındığı saldırıların tıbbi hizmetleri olumsuz etkilediği ifade edildi.

Açıklamada, sağlık tesislerine yönelik saldırıların sonlandırılması ve taraflara uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmesi çağrısında bulunuldu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da 50'den fazla sağlık merkezi ile 300 ambulansa kasıtlı zarar verildiğine dikkat çekilen açıklamada, sağlık hizmetlerine karşı yapılan saldırılardan kaygı duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Gözlerimizin önünde gerçek zamanlı bir insanlık trajedisi yaşanmaktadır. AB, Gazze'deki sivil halkın çektiği acılardan derin endişe duymaktadır." ifadelerine yer verilerek, AB, hemen ateşkes, tutsakların koşulsuz serbest bırakılması ve insani yardımlara tam erişim sağlanması için çağrıda bulunmayı tekrarladı.

AB, derhal ateşkes, esirlerin koşulsuz serbest bırakılması ve insani yardımlara tam erişimin sağlanması çağrısını yineledi.