ABD Merkez Bankası'nın Faiz İndirimi Beklentileri Altın Fiyatlarını Yükseltti

ABD Merkez Bankası'nın Faiz İndirimi Beklentileri Altın Fiyatlarını Yükseltti
Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz indirimine başlayacağı beklentileriyle desteklenerek yukarı yönlü hareket etti.

Altın fiyatları, ABD'de açıklanan ve fiyat artışlarını ve istihdam piyasasında zayıflama işaret eden veriler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz indirimine yönelebileceği olasılığını artırırken, son iki haftanın en yüksek seviyelerine çıktı.

Altının anlık piyasa fiyatı yüzde 0,6 artarak 2.343 dolar seviyesine yükseldi.

Altının gram fiyatı sabah saatlerinde yüzde 0,66 artarak 2.450 TL seviyesine yükseldi. Aynı anda çeyrek altın 4.000 TL'den, Cumhuriyet altını ise 15.960 TL'den alıcı buldu.

FED Fiyatlamaları İzleniyor

FED'in bu yıl faiz indirimi yapacağı beklentilerinin güçlenmesi, bu hafta altın fiyatlarını yukarı yönlü etkiledi ve piyasalarda dikkatle izlendi.

Bazı analistler, Fed'in ağustos ayında faiz indirimine başlayacağını tahmin ederken, piyasaların faiz indiriminin ağustos ayında gerçekleşme olasılığına yalnızca yüzde 30 ihtimal verdiği ve ilk indirimin eylül ya da kasım ayında olabileceğini öngörüyor.

ABD'deki resmi tatil sonrası işlemler sakin seyrederken, bugün yatırımcılar İngiltere, İsviçre ve Norveç merkez bankalarının politika faiz kararlarını gözlemliyor.