ABD Büyükelçisi: Türkiye'ye Yeni F-16'lar İçin Önemli Adım Atıldı

ABD Büyükelçisi: Türkiye'ye Yeni F-16'lar İçin Önemli Adım Atıldı
Flake, ABD'nin, Türkiye'ye yeni F-16'lar satışında büyük bir adım attığını belirterek, bu durumun ABD, Türkiye ve NATO için olumlu olduğunu vurguladı.

ABD'nin Büyükelçisi Jeffry Flake, Türkiye'ye yeni F-16'ların satışı konusunda önemli bir ilerleme kaydedildiğini duyurdu.

Flake, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye’nin son nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını alması ve mevcut F-16 filosunu modernize etmesi konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldı. Bu, ABD’nin ulusal güvenliği, Türkiye’nin ulusal güvenliği ve NATO’nun birlikte çalışabilirliği açısından iyi bir adım." ifadelerinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Siyasi ve Askeri İlişkiler Departmanı da "ABD, Türkiye’nin, sadece en yakın müttefiklere ve ortaklara temin edilen, şimdiye kadar üretilmiş en ileri yeni F-16 Blok 70 savaş uçaklarını satın alması konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldığını açıklamaktan gurur duymaktadır. Bu, ABD’nin Türkiye ile tesis ettiği güvenlik ortaklığına olan sarsılmaz bağlılığının en son örneklerinden yalnızca biri." şeklinde açıklama yaptı.

MSB'den F-16 Açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), haftalık bilgilendirme toplantısında ABD ile F-16 satışına ilişkin bir değerlendirme yaptı.

Bakanlık yetkilileri, ABD'den temin edilecek F-16 uçakları konusundaki güncel durum hakkında gelen sorulara, “Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda satın alınacak F-16 Blok-70 ve modernizasyon kitleri ile diğer malzeme, mühimmat ve teçhizatın tedarik süreci daha önce açıkladığımız takvime uygun olarak olumlu şekilde devam etmektedir." cevabını verdi.