Web Tasarım kuş kovucu Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ oto kurtarıcı kuş kovucu Güvercin Kovucu iş elbiseleri kuş kovucu dalyan apart otel 

Karamanın Yerel haber sitesi

MEVKA Projeleri İmza Töreni Yapıldı

Afet ve Acil Durum Operasyonları Yönetiminde İHA Kullanımı ve İHA-1 Pilotluk Eğitimi Projesinin imzaları atıldı

MEVKA Projeleri İmza Töreni Yapıldı
  • 04 Kasım 2022, Cuma 10:37
MEVKA tarafından onaylanan “Afet ve Acil Durum Operasyonları Yönetiminde İHA Kullanımı ve İHA-1 Pilotluk Eğitimi Projesi” ile “Karaman'da Bitki Desenlerinin İklim Değişikliği ile Uygunluğu ve Karaman Ekonomisine Etkilerinin Araştırılması Projesi”nin İmza Töreni, MEVKA Yönetim Kurulu Başkanı Valimiz Sn. Tuncay Akkoyun, MEVKA Genel Sekreteri İhsan Bostancı ve İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun'un katılımıyla gerçekleştirildi.
 
“Afet ve Acil Durum Operasyonları Yönetiminde İHA Kullanımı ve İHA-1 Pilotluk Eğitimi Projesi”
 
Acil sağlık hizmetleri sağlık ekipleri için geçen her bir dakikanın, kişiye yapılacak her doğru müdahalenin insan hayatındaki etkisi büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple ilimizdeki mevcut UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) personellerinden oluşan bir UMKE Drone-İHA Timi oluşturulacak ve etkin müdahale kapasitesi daha da geliştirilmiş olacaktır.
 
Alınacak olan eğitim ile birlikte kullanılmaya başlanacak İHA’lar sayesinde; afet ve olağandışı durumlarda yaralı veya hastanın hızlı bulunması, arama-kurtarma ve kaybolma vakalarında havadan taranması, acil sağlık müdahalesinin hızlı başlatılması, yaralıya ulaşım sırasında havadan görüntüleme ile hangi tıbbi müdahale ya da ekipmana ihtiyaç olduğunun belirlenmesi, ekiplerin hızlı koordinasyonunun sağlanması ve kritik zaman diliminde hızlı reaksiyon gösterilmesi hedeflenmektedir.
 
“Karaman'da Bitki Desenlerinin İklim Değişikliği ile Uygunluğu ve Karaman Ekonomisine Etkilerinin Araştırılması Projesi”
 
İklim, zamana ve bölgesel farklılıklara dayalı olarak tarımsal üretimin ve verimliliğin en önemli belirleyicisidir. Tarım, insanlığın devamı için gerekli olan temel ürünleri sağlamakla beraber, suyun ve toprağın kullanımı, dolayısıyla tüm ekosistemi ele alan yaşamsal bir döngüdür. İklim değişikliğinin tarımsal üretimdeki olumsuz etkilerini önlemek ve tarımsal üretimi iklim değişikliğine adapte etmek için uygun bir planlanma gerekmektedir.
 
11. Kalkınma Planı 261.4. maddesinde “Tarımsal destekler katma değer artışını gözeten bir biçimde tahsis edilecek, desteklerle amaçlanan sosyal ve üretim odaklı fayda ile mali yükün karşılaştırılmasına imkân verecek bir izleme ve değerlendirme sistemi kurulacak, desteklerin etkinliği düzenli olarak ölçülecek, etkin olmayan uygulamalar sonlandırılacaktır.” ifadesi ile ülkemizdeki tarımsal desteklerin bölgesel ve sektörel ekonomik ihtiyaçlara ve iklim değişikliğinin etkilerine göre yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekilmektedir.
 
Farklı bitki desenlerine ve iklim özelliklerine sahip Karaman ilinde, etkisini giderek hissettiren kuraklık tehdidine bağlı olarak yaşanan önemli verim sorunlarından yola çıkılarak “Karaman'da Bitki Desenlerinin İklim Değişikliği ile Uygunluğu ve Karaman Ekonomisine Etkilerinin Araştırılması Projesi” kapsamında ilimizin farklı özellikteki bölgelerinde üretilen bitki desenleri incelenerek iklim değişikliğine, ilimiz su kaynaklarına, sanayi faaliyetlerine uygunlukları ve diğer canlı popülasyonu ve il ekonomisine etkileri araştırılıp alanında uzman akademisyen ve tarım teknik personelleri rehberliğinde ilgili bakanlıklara sunulmak üzere rapor hazırlanacaktır.

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor


yukarı çık