Karamanın Yerel haber sitesi

Karaman Turizmde Atağa Geçiyor

Karaman'da iki Bölge 'Turistik Yol Ağı' Kapsamına Alındı

Karaman Turizmde Atağa Geçiyor
  • 08 Mart 2016, Salı 11:03
 
Karamanda Ne var Ne yok
Facebook Grubu · 59 üye
Gruba Katıl
 

Önemli turizm potansiyeline sahip Karaman’da Dinek – Binbir Kilise – Değle – Karadağ ve Yeşildere – İsmail Hacı Tekkesi yolları kültür ve doğa turizmine katkıları göz önüne alınarak ‘Turistik Yol Ağı’ kapsamında ‘Turistik Yollar Yatırım Proğramına’ alındı.
 
Karaman’ın Kalesiyle, Çeşmeli Kilise’si, Tartan Evi, Binbir Kilise’si, Madenşehri, Değle Örenyeri, Taşkale ve İncesu Mağaları gibi önemli kültürel değerlere sahip olduğunu ifade eden AK Parti Karaman Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk, Karaman’ı turizm de cazibe merkezi haline getirecek projeleri hayata geçirmek istediklerini söyledi. Konuk, AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker ile birlikte uzun süredir bakanlıklar nezdinde de takipçisi olduklarını belirttiği ve ‘Turistik Yol Ağı’ kapsamına alınmasını istedikleri Dinek – Binbir Kilise – Değle – Karadağ ve Yeşildere – İsmail Hacı Tekkesi yollarının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Turistik Yollar Yatırım Proğramına’ alındığını kaydetti.
Recep Konuk yaptığı açıklama şunları söyledi; “Dinek – Binbir Kilise – Değle – Karadağ yolu ve yol üzerinde bulunan Karadağ ve civarı inanç turizmi, eko turizm, tarih turizmi, kültür turizmi, doğa sporları ve yaban hayatı potansiyeli ile turizm açısından çeşitlilik arz eden ender yerlerden biridir. Karadağ Volkanik Krater, Vahşi Yılkı Atları yaşam yeri, Değle Ören Yerleri, Binbir Kilise Örenyeri gibi turistik mekanlara ulaşım sağlayan yolların genişletilmesi ve kalite standartlarının yükseltilmesi, bu yolların bakım ve onarım çalışmalarının yapılması gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin yolculuklarını rahat ve güvenli bir şekilde yapması, seyahat konforunun yükseltilmesi suretiyle kültür ve doğa turizmine önemli katkıları bulunan bu bölgelerde turizmin daha da canlanmasını sağlamayı ve turizm sektörünün ilimize olan katkısını arttırmayı amaçlıyoruz. Yine şehrimizin önemli değerlerinden Yunus Emre’nin de yaşadığı ve dedesi İsmail Hacı’nın türbesinin de bulunduğu Tekkeye giden Yeşildere – İsmail Hacı Tekkesi yolu da aynı şekilde düzenlenerek ziyaretçilerin söz konusu turistik mekana daha rahat ulaşımı sağlanacak. Turizm açısından bu iki önemli bölgede yapılacak çalışmaların Karaman’a katkı sağlayacağından şüphemiz yok. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden olan dünyanın en eski yerleşim yerlerinden Çatalhöyük’e de ulaşım daha rahat yapılacak. Konya – Karaman arasında da turizm merkezlerine ulaşım ağı bakımından bir bağ kurulmuş olacak. Biz bunu da önemsiyoruz. Çatalhöyük’e gelen turistlerin Dinek – Binbir Kilise – Değle – Karadağ’a da gelmesini veya buraya gelen turistlerin Çatalhöyük’e de uğramasını sağlamış olacağız”
Karaman Milletvekili Recep Şeker ile birlikte Karaman’ın projelerinin takipçisi olduklarını belirten Recep Konuk “Milletvekilleri olarak biz, teşkilatlarımız ve kurum amirlerimiz hep birlikte bir gayretin içindeyiz. Karaman’ın turizm potansiyelini harekete geçirmek, şehrimizi önemli turizm merkezlerinden biri haline getirmek, Karaman ekonomisinde turizmin payını arttırmak, Karamanlı için turizm sektörünün de gelir kapısı olması için el birliği ile çalışıyoruz. Bu doğrultuda doğal zenginliklerimize sahip çıkarak geliştirilecek projeler ile Karaman’ı sadece ülkemizde değil Dünyada da adından söz ettirir hale getirmeyi hedefliyoruz. Bunun
için üzerimize düşeni yapmaya ve şehrimize değer katmaya devam edeceğiz. Turistik Yollar Yatırım Programına Karaman’ın kültürel mirasını, doğal zenginliğini oluşturan turistik mekânların alınması bu gayretin neticesidir. Karamanımıza, Karaman ve ülkemiz turizmine, hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

HABERE AİT RESİMLER


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

yukarı çık