Karamanın Yerel haber sitesi

Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi Toplantısı Yapıldı

Entegre Mücadele ve Kontrollü Ürün Yönetimi Toplantısıyla Çiftçilere "İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi" hakkında bilgiler verildi.

Entegre ve Kontrollü  Ürün Yönetimi  Projesi Toplantısı Yapıldı
  • 12 Ekim 2017, Perşembe 17:42

İnsanoğlunun hayatiyetini devam ettirebilmesi için en temel ihtiyacı beslenme ve besin üretiminin temeli ise tarımsal üretimdir. Tarımsal üretimde ise, üretimin olmazsa olmaz bileşenleri arasında yer alan zirai mücadele (bitki sağlığı/bitki koruma) çalışmaları ön plana çıkmaktadır. 
Bu bağlamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca kaliteli ve güvenilir gıda üretiminde toplum sağlığının ön planda tutulduğu bir üretim modeli olan Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) Projesi uygulanmaktadır. Proje uygulayan üreticilerimizce kontrollü ve çevreyi kirletmeden üretim yapılmaktadır. "Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi"  (EKÜY) projesi, iç tüketim ve ihracat için ihtiyaç duyulan taze sebze ve meyvelerde kalıntı sorununun yaşanmaması, sağlıklı, güvenilir ve izlenebilir bitkisel üretim ve çevre ve insan sağlığının korunması amacı ile hazırlanmıştır. ''Entegre Mücadele ve Kontrollü Ürün Yönetimi''  projesi 2010 yılında ilimizin de yer aldığı 16 ilde uygulanmaya başlamıştır. İlimizde projenin uygulanacağı ürün olarak elma belirlenmiştir. EKÜY Projesinin Uygulamalarında: Bitki koruma uygulamaları Entegre Mücadele prensiplerine göre yapılmakta, çevre dostu uygulamalara öncelik verilmekte ve en son çare olarak kimyasal mücadele metodu uygulanmaktadır.
Karaman’da elma bahçelerinde uygulanan "İyi Tarım Uygulamalarının (İTU)  yaygınlaştırılması Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) Projesi çalışmaları kapsamında 23 Mart 2017 günü 2017 yılı hedeflerinin ve 2016 yılı faaliyetlerinin değerlendirildiği bir bilgilendirme toplantısı yapılmış olup, katılımcılara; Mühendis Çiğdem Avcı ve Tekniker İsmail ÖNAL tarafından "Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi  (EKÜY) Projesi" hakkında, proje koordinatörü Mühendis Ömer KOKA tarafından ise "İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi" hakkında bilgiler verilmiştir. Proje çalışmaları kapsamında İl Müdürlüğümüz toplantı salonundaki toplantıda projeye dahil olan üreticilerin elma bahçelerine asılmak üzere Bakanlığımızca belirlenen" Mavi Bayrak’lar dağıtılmıştır. 
İlimizde 2017 yılında bu projeye dahil edilen 48 üreticimiz ile 122 parselde, 3.285 dekar alanda proje uygulanarak 7765 ton ürüne 54.000 adet proje logosu ve ''Entegre Mücadele ve Kontrollü Ürün Yönetimi'' Sertifikası hazırlanarak 05.10.2017 günü üreticilere dağıtılmıştır. Proje kapsamında 20 Eylül 2017 tarihinde söz konusu ürünlerden numune alınarak ve laboratuvarda pestisit analizi yapılmış ve analiz neticesinde pestisit kalıntısı içermeyen veya kabul edilebilir sınırlar içerinde kalıntı ihtiva eden ürünlere "Entegre ve Kontrollü Ürün Belgesi" ve bu belgeyle birlikte proje logosu verilmiştir. Entegre ve Kontrollü ürün belgesi ürünün satışında alıcıya veya tedarikçilere teslim edilecek ve market reyonlarına yerleştirilecektir.

 

HABERE AİT RESİMLER


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

yukarı çık