Karamanın Yerel haber sitesi

   

Dinçer: Mesleki Eğitim Okullarının Sayısı Arttırılmalı”

Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer, ülkemizde iş gücü talebiyle iş gücü arzı arasında orantısızlık olduğunu belirterek, “Ülkemizde sürdürülebilir bir kalkınma için mesleki eğitim okullarının sayısı arttırılmalıdır” dedi.

Dinçer: Mesleki Eğitim Okullarının Sayısı Arttırılmalı”
  • 08 Şubat 2018, Perşembe 16:00

Mersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mezunları Derneği ( METEM-DER) yöneticileri, Mersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Zeki Urhan ile birlikte Mersin ESOB Başkanı Dinçer’i ziyaret etti. Dernek Başkan Yardımcısı Adnan Zorlu Kızıltan, mezun oldukları okulun ihtiyaçlarını karşılamak, eksiklerini gidermek ve geleceğin sanatkarlarına faydalı olabilmek adına dernekleştiklerini ifade etti. Kızıltan, bu bağlamda piyasanın ihtiyaç duyduğu kalifiye ara elemanın yetiştirilmesine katkı sunulması amacıyla ’Yeni Nesil Diyagnostik Laboratuvarı’nın 15 Şubat’ta açılış töreni yapılacağını kaydederek, Dinçer’i ve oda başkanlarını açılışta aralarında görmek istediklerini söyledi.

Piyasanın ara kalifiye elaman sorununa katkı sunacak Yeni Nesil Diyagnostik Laboratuvarının açılacak olmasından büyük mutluk duyduğunu ifade eden Dinçer, bu tür girişimleri tüm otomotiv firmalarının kendilerine örnek almasını istedi. Kendisinin de Meslek Lisesi Torna Tesviye bölümü mezunu olduğunu belirten Dinçer, “Bugün ülkemizin ve ilimizin en büyük sorunu işsizlik ama bizlerinde en büyük sorunu kalifiye eleman bulamamak. Piyasa vasıfsız iş gücünden geçilmezken, sanayici kalifiye eleman bulmada zorluk çekiyor. Bunun yanı sıra mesleki eğitim ile iş dünyası arasında gözle görülür kopukluk söz konusu. Ülkemizde sürdürülebilir bir kalkınma için mesleki eğitim okullarının sayısı arttırılmalıdır” diye konuştu.

Eskiden mesleki eğitim merkezlerince verilen çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitim sonrası alınan ustalık belgesiyle iş yerleri açılırken, son yıllarda bunun önü kesilerek iş yeri açarken aranan ustalık belgesi şartının kaldırıldığını hatırlatan Dinçer, "Öyle olunca önüne gelen belgesiz iş yeri açmaya başladı. Bu durumda mesleki eğitim merkezlerine ve meslek okullarına olan ilgiyi azalttı. Hal böyle olunca da sanayide yetiştirecek çırak kalfa usta bulamaz olduk” ifadelerini kullandı.

“Bizler son nesiliz, bizden sonra yetişecek kalfa usta yok” diyen Dinçer, şöyle devam etti; "Eskiden 4-5 bin öğrencinin eğitim gördüğü ve atölye bulmakta zorlandığımız mesleki eğitim merkezlerinde bugün sadece berberlik, kuaförlük, güzellik ve cilt bakımı alanlarında 200-300 öğrenci eğitim görüyor. Onun harici öğrenci yok. Böyle olunca nitelikle ara elaman ihtiyacı had safhalarda. Biran önce mesleki eğitim özendirilmeli, iş yeri açarken ustalık belgesi aranması şartı yeniden getirilmeli. Yine meslek liselerinde öğrenciler pratik eğitime yönlendirilmeli ve onların primleri devletçe karşılanmalı.”


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor


yukarı çık