Web Tasarım kuş kovucu Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ oto kurtarıcı kuş kovucu Güvercin Kovucu iş elbiseleri kuş kovucu dalyan apart otel 

Karamanın Yerel haber sitesi

Cem Kağnıcı iş cinayetlerini gündeme getirdi.

CHP Karaman il Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı, her sene binlerce insanın iş kazalarında hayatlarını kaybettiğini belirterek korkunç rakamları açıkladı.

Cem Kağnıcı iş cinayetlerini gündeme getirdi.
  • 14 Haziran 2022, Salı 17:25

Geçtiğimiz hafta Özel idareye ait bir grayderin devrilmesiyle bir işçi hayatını kaybetmiş ve herkesi derinden üzmüştü. 

İş kazalarının çok sık yaşandığı ülkemizde ciddi rakamlar araştırmalar sonucunda ortaya çıkıyor.

CHP Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı'da Türkiye'de meydana gelen iş kazaları sonucu hayatını kaybedenlerin sayısını açıkladı.

Mustafa Cem Kağnıcı yaptığı basın açıklamasında, 2021 yılında 2170 kişi hayatını kaybederken, 2022 yılının ilk 5 ayında 646 kişi hayatını kaybettiklerini söyledi.

Cem Kağnıcı yaptığı basın açıklamasının tamamında şunları söyledi; " 

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Kalaba köyümüz kırsalında meydana gelen iş cinayetinde gencecik bir arkadaşımızı yitirdik, kaybettiğimiz Mehmet Uçkun’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabırlar diliyoruz.
İş kazaları ne yazık ki ülkemizin önünde ciddi bir sorun olarak durmakta ve her yıl ortalama 2000 civarı çalışanımız hayatını kaybetmektedir. Ciddi eksikleri ile 2012 yılında çıkarılmış 6131 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ne yazık ki çözüm olmaktan çok uzakta durmaktadır.
İşverenlerin ve çalışanların sorumlulukları özel veya kamu sektörü olsun 6331 sayılı kanunda açıkça belirtilmiştir. Bunlardan işverenle ilgili olan bazıları;
Madde 4 – (1)’’ İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede
Mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve
güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun
iyileştirilmesi için çalışmalar yapar.
 
Madde 5 – (1) İşverenin yükümlülüklerinin yerine getirilmesinde aşağıdaki ilkeler göz önünde bulundurulur:
ç) İşin kişilere uygun hale getirilmesi için işyerlerinin tasarımı ile iş ekipmanı, çalışma şekli ve üretim metotlarının seçiminde özen göstermek, özellikle tekdüze çalışma ve üretim temposunun sağlık ve güvenliğe olumsuz etkilerini önlemek, önlenemiyor ise en aza indirmek.
d) Teknik gelişmelere uyum sağlamak.
e) Tehlikeli olanı, tehlikesiz veya daha az tehlikeli olanla değiştirmek. ‘’
 
Madde 7- İşverenler işyerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamını tesis edilmesi için gerekli önlemleri almakla yükümlüdürler. Bu amaçla işverenler çalışanları eğitmek, bilgilendirmek, onların karşı karşıya bulunduğu mesleki riskleri ve bunlarla ilgili alınması gerekli tedbirler konusunda çalıştığı yere ve yaptığı işe özel bilgi ve talimatlarla da işveren iş sağlığı ve eğitim programları hazırlamak eğitimlerin düzenlenmesini çalışanların bu programlara katılmasını sağlamak ve verilecek eğitim için uygun yer ve araç temin etmekle yükümlüdür.
 
Özel İdare Yetkililerinden şu sorulara Karaman Halkı, çalışanlarımız ve vefat eden kardeşimizin ailesi adına cevap bekliyoruz?
- Özel İdarenin Parkında bulunan iş makinelerinin teknik durumu nedir?
-İş makinelerinin birçoğunun 35-40 yıllık olduğu, yıpranmış olduğu, iş ekipmanlarının çalışanlar için hayati tehlike oluşturduğu söylemleri gerçeği yansıtmakta mıdır?
- Daha öncede bu ve benzeri araçlarla kazalar olmuş mudur ve /veya ramak kala olayların yetkililere bildirimi yapılmış mıdır?
- Araçların periyodik kontrolleri yetkili kuruluş ve kişiler tarafından zamanında yapılmakta mıdır?
- Çalışanların eğitimleri zamanında ve mevzuata uygun olarak verilmekte midir?
- Çalışanlardan teknik olarak sorunlu araçlarla ilgili geri bildirim olmuş mudur ve olduysa çalışmaktan kaçınma hakkını kullanmak isteyen operatör olmuş mudur?
 

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor


yukarı çık