30 Ton Sertifikalı Azkan Nohut Tohumu Dağıtıldı

30 Ton Sertifikalı Azkan Nohut Tohumu Dağıtıldı
Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi çerçevesinde 30 ton onaylı Azkan Nohut Tohumu dağıttı.

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, bölgesel kalkınmayı hedefleyen Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi çerçevesinde önemli bir adım attı. Proje kapsamında, bölgedeki tarımsal üretimi desteklemek ve çiftçilere daha verimli ve kaliteli ürün elde etme imkanı sağlamak amacıyla 30 ton sertifikalı Azkan Nohut Tohumu dağıtıldı.

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden gerçekleşen açıklamada: "Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüzce İlimizde uygulanmakta olan Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında 30 ton sertifikalı Azkan Nohut Tohumu dağıtımı gerçekleştirildi. Pazarlama kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla proje kapsamında bir ilk olan Sözleşmeli Üretim Modeli de uygulamaya konuldu. İlimizde faaliyet gösteren Duru Bulgur Gıda San. ve Tic. A.Ş. ile nohut tohumu alan çiftçilerimiz arasında sözleşme imzalanmak suretiyle çiftçilerimizin tohumları teslim edildi. İl Müdürümüz Hatice BULUT; Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu Üretim Planlamasının çok önemli bir unsuru olan sözleşmeli üretim modelini Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi ile Karaman'da uygulamaya koyduklarını, Duru Bulgur ile çiftçilerimiz arasında imzalanan sözleşmelerin çiftçilerimiz ve Duru Bulgur adına hayırlı uğurlu olmasını temenni ederek bu uygulamanın önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğini ifade etti" ifadeleri kullanıldı.