28 Şubatʹta ikinci operasyon

28 Şubatʹta ikinci operasyon
28 Şubat soruşturması kapsamında 6 ilde bazı adreslerde arama yapılıyor. 12 kişi hakkında gözaltı kararı var.

 Son Dakika: 2. dalga operasyonda hakkında gözaltı kararı bulunan isimler arasında dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri Emekli Tümgeneral Özkasnak, dönemin Başbakanlık Askeri Baş Danışmanı Emekli Tuğgeneral Kenan Deniz, dönemin Genelkurmay Güvenlik Dairesi Başkanı Emekli Org. Fevzi Türkeri ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Hikmet Köksal da var. Arama yapılan iller şöyle: İstanbul, Ankara, Eskişehir, Adana, İzmir ve Muğla..

Soruşturmayı yürüten savcılık açıklama yaparak, 7 ilde 42ü muvazzaf 12 kişi hakkında gözaltı kararı olduğunu duyurdu

28 Şubat soruşturmasında ikinci dalga gerçekleşiyor. Bir hafta önce yapılan ilk operasyonun ardından bugün saat 08.30ʹdan itibaren 6 ilde bazı adreslerde arama yapılıyor. Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğiʹnin Batı Çalışma Grubuʹna yönelik yürüttüğü soruşturmada ağırlıklı olarak Ankara, İstanbul ve İzmirʹde arama gerçekleştiriliyor. Operasyon terörle mücadele ekipleri tarafından yürütülüyor.

Operasyon kapsamında bazı jandarma lojmanlarında da aramalar gerçekleştiriliyor.

ÖZKASNAKʹIN EVİ ARANIYOR

Dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri Emekli Tümgeneral Erol Özkasnakʹın Bodrumʹdaki evinde de arama yapılıyor. Özkasnak hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

28 Şubat sürecinde Genelkurmay Genel Sekreteri olan Erol Özkasnak 28 Şubat 1997 müdahalesinin "postmodern darbe" olduğunu söylemişti. Bu tanımlamasına gerekçe olarak da şunları ifade etmişti: "Tek bir mermi atılmadı, tek bir burun kanamadı."

6 ALBAYA GÖZALTI KARARI

6ʹsı emekli çok sayıda asker hakkında gözaltı kararı var. Aranan muvazzaf askerlerin tümümün albay olduğu ve sayısının 6ʹdan fazla olduğu belirtiliyor.

BİR DAHİL 18 KİŞİ TUTUKLANDI

Geçen hafta yapılan ilk operasyonda 31 kişi gözaltına alınmış, 18 kişi tutuklanmıştı. Tutuklananlar arasında dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Emekli Orgeneral Çevik Bir de bulunuyor.

2. DALGADA ŞU ANA KADAR GÖZALTINA ALINAN İSİMLER;

Mustafa Hakan Vural,
Mehmet Dağcı,
Bahattin Çelik

2. DALGANIN GÖZALTI KARARI LİSTESİ;

-Erol Özkasnak (E. Tümgeneral)
-İhsan Tavazar (Albay)
-Veli Seyit (Albay)
-Osman Bülbül (E. Albay)
-Seyfullah Sönmez (E.Albay)
-Bülent Aksaray (E. Albay)
-Reşit Çağın (E. Albay)
-Güneş Kıral (E. Yarbay)
-Bülent Yanaşık (E. Yarbay)