2012ʹde kredi kartları tarih olacak

2012ʹde kredi kartları tarih olacak
Tüm banka, kredi ve marka kartları dijital cüzdana giriyor
2012ʹnin ilk çeyreğinde tüm banka, kredi ve marka kartları dijital cüzdana giriyor 
Türkiyeʹnin kartlı ödeme sistemlerinde dünyada hep ilkleri hayata geçirdiğini söyleyen Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, 2012ʹnin ilk çeyreğinde dijital cüzdanı tanıtacaklarını söyledi
Canko, "Cüzdanımızda sadece kredi kartları ve banka kartları yok, marka kartları da entegre olacak. Sadece ödemelerinizi değil tasarruflarınızı da bu cüzdanla yapacaksınız" dedi
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, dünyada kartlı ödeme sistemlerinde Türkiyeʹnin birçok ilke imza attığını ifade ederek bunun son örneğinin temassız kart sistemleri olduğunu söyledi. Canko, "Avrupaʹda temassız kredi kartı Türkiyeʹde başladı. İlk temassız kartı yaptık ama bu yeterli değil, potansiyel yüksek. Temassız uygulamalarda önümüz çok açıkdedi.
Ödeme sistemleri alanında tüm dünyadan katılımcıların biraraya geldiği Cartes Fuarı, 15- 17 Kasım 2011 tarihleri arasında Fransaʹda Paris Nord Villepinte Exhibition Centerʹda düzenlendi. Türkiyeʹnin ödeme sistemlerindeki başarısı bu fuarda da tescillendi. Türkiye ilk defa Cartesʹin onur konuğu ülkesi oldu.
Canko, Türkiyeʹnin ödeme sistemlerinin 2012-2023 yol haritasını da Parisʹte açıkladı. Türkiyeʹde ʹnakitsiz ödemeler dünyasıʹ yaratma hedefleri olduğunu vurgulayan Canko, şöyle devam etti: "Ödeme sistemlerinde 2012-2023 dönemi hedefimiz; 2023 yılında nakitsiz ödeme yapan bir Türkiye. Bu yolda tüketici ve perakende sektörünü bilinçlendirme çalışmaları yapmamız lazım. Temassız kart uygulamalarında potansiyel büyük. Bunun bir adım sonrası NFC. Dijital cüzdan ise beni en heyecanlandıran bölüm. 2012ʹnin ilk çeyreğinde dijital cüzdanla ilgili ilk tanıtımımızı yapacağız. Önce internet üzerinden bunu açacağız, zamanla yapı tüm bankalara açık olacak. Dijital cüzdan, ulusal ve operatör bağımsız bir uygulama olacak. Dünyada ilk defa bir ülke kendi ulusal cüzdanını duyurmuş olacak."
TÜM KARTLAR TEK CÜZDANDA
Tüm ödeme kartlarının entegre edileceği tek bir cüzdan olacağını ifade eden Canko, "Cüzdanımızda sadece kredi kartları ve banka kartları yok, marka kartları da entegre olacak. Sadece ödemelerinizi değil tasarruflarınızı da bu cüzdanla yapacaksınız. Bu konuda çok detay vermek istemiyoruz ama Ocak-Şubat gibi açıklamayı yapacağız. Amacımız, internet üzerinden yapılan alışverişin süresini kısaltmak" değerlendirmesinde bulundu.
Vatanʹın haberine göre Canko, dijital cüzdan hakkında konuşurken bir araştırmaya da atıfta bulundu. Canko, bireylerin ortalama cüzdan yoklama sıklığının 6-7 saat olduğunu, buna karşılık cep telefonunu ise 16 dakikada bir kontrol ettiğini aktardı.
Ödeme sistemlerinde biometrik uygulamaların da yaygınlaşacağı öngörüsünde bulunan Soner Canko, "ATM ve POSʹta biometrik yaygınlaşacak. 2023ʹte nakitsiz ödemeler yapan Türkiye istiyoruz. Kamu mevzuatı ile bizi desteklemeli" ifadesini kullandı.
AVRUPAʹNIN ʹONURʹU OLDUK
Cartes 2011ʹde Türkiyeʹnin Onur Konuğu olmasının önemine değinen Soner Canko, "Her yıl onur konuğu olmuyor ve her ülkeye bu tanım yapılmıyor. Türkiyeʹnin 2011ʹde onur konuğu ülke olarak seçilmesi gerçekten çok önemli. Türkiye, ödeme sistemlerinde elde ettiği başarılarla tüm dünyanın da dikkatini çekiyor. Buraya kolay gelmedik, geçen 20 yılda yapılan çalışmaların, doğru zamanda yapılan doğru yatırımların bir sonucu oldu. Türk vatandaşları olarak AB ülkelerine vize ile girerken ve vize alabilmek için de onlarca evrak hazırlamak durumunda kalıyoruz. Şimdi kartlı ödeme sistemlerinde Türkiye geldiği nokta itibarıyla ABʹnin kapısından içeri girmiş oluyor. Bu yönüyle Onur Konuğu olmak da ayrı bir önem taşıyor" dedi.
YÜKSEK ENFLASYON İŞİNİZE YARADI
Cankoʹnun ardından söz alan Avrupa Finansal Yönetim ve Pazarlama Birliği Genel Sekreteri Patrick Desmares de, Türkiyeʹnin kartlı ödemelerde global lider olduğunu belirtti ve ekledi: "Yaratıcı fikirlere ihtiyaç olduğunda Türkiyeʹden isimlerin yorumları bizim için önemli. Türkiye, kartlı ödemelerde global bir lider. Bunun da bazı sebepleri var. Birincisi, yüksek enflasyon kart kullanımı için vesile oldu. İkincisi pazarlama. Türkiye kart kullanımına bağlı olarak sadakat programları uyguluyor ve ödeme sistemlerinin gelişmesinde bunun da payı büyük. Üçüncüsü Türkiye Avrupaʹnın en dinamik pazarı ve elektronik ödemelerdeki gelişimi başarılı. Dördüncü faktör genç nüfus ve teknolojiye yönelik ilgi. Ayrıca chip & PIN uygulamasına Türkiyeʹde hızlı bir geçiş oldu. Son olarak, güvenlik konusundaki başarınız da bu büyümenin bir sebebi.
Türkiye kart sektörü için bir örnek. İnovatif fikirlere ihtiyacımız olduğunda Türkiyeʹden yetkili isimlerin katılımı bizim için önemli.