15 bin hükümlüye tahliye yolu

15 bin hükümlüye tahliye yolu
Ergin, alternatif infaz yöntemleriyle önümüzdeki yıllarda cezaevlerindeki tutuklu oranının düşeceğini söyledi

 Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Genel Kuruluʹnda, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanunuʹnda değişiklik yapan tasarının kabul edilmesinin ardından teşekkür konuşması yaptı.

CEZA İNFAZ KURUMLARI 2017ʹYE KADAR YENİLECENECEK
Türkiyeʹde ceza infaz kurumlarının çok iç açıcı olmadığını, ancak bahsedildiği kadar da kötü olmadığını ifade eden Ergin, 2017 yılına kadar ceza infaz kurumlarının tamamının yenilenmiş olacağını bildirdi.

CEZAEVİNDEKİ 100 KİŞİDEN 27ʹSİ TUTUKLU
Uzun tutukluk konusundaki eleştirileri yanıtlayan Ergin, İngiltereʹde, Türkiye ve Avrupa ülkeleri ile ilgili yapılan bir çalışmayı örnek göstererek, şöyle devam etti:
"Bu çalışma, Türkiyeʹnin bulunduğu tabloyu görmemiz açısından imkan sunuyor. Türkiyeʹde cezaevinde kalan her 100 kişiden 27,8ʹi tutuklu, kalanı hükümlü. Bizden daha çok tutuklusu olan ülkeler Yunanistan, Danimarka, Belçika, İsrail, Brezilya ve İsviçre. Bizden daha iyi olanlar Avusturya, İsveç, Fransa, İspanya, Rusya, Almanya ve İngiltere. Biz bunun ortasındayız. Daha da düşürmek için elimizden geleni yapıyoruz.

TÜRKİYEʹNİN 100 BİN KİŞİDEN 175ʹİ CEZAEVİNDE
Ülkeler nüfusuna göre, Türkiyeʹde 100 bin kişiden 175 kişi cezaevinde. İsrail, Brezilya, Rusya ve ABD bizden daha olumsuz durumda. İngiltere ve İspanya bize yakın, ancak Fransa, İspanya, Belçika, Almanya, İsviçre, Danimarka bizden iyi.

Doluluk oranı Türkiyeʹde yüzde 106-110. İngiltere, Fransa, Belçika, Yunanistan, İspanya ve Brezilya bizden daha sıkıntılı cezaevlerindeki doluluk oranı konusunda. Amerika ve Avustralya ile aynı durumdayız. Danimarka, Rusya, İsveç ve İsviçre bizden daha iyi durumda.

Bu değerlere baktığımızda çok kötü bir yerde değiliz, daha iyi noktaya gitmek için gayret ediyoruz. Alternatif infaz yöntemleri oluşturmaya gayret ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda cezaevlerimizdeki tutukluluk oranı daha da düşecek. Alternatif infaz yöntemleriyle önemli ölçüde tutuklu ve hükümlüler cezaevi dışında cezalarını çekebilecekler. Mahkemelere gelmeden önce, arabuluculuk yöntemiyle, filtre sistemi ile de bunları azaltmayı düşünüyoruz."

HER YIL 14 BİN TAHLİYE OLACAK
Ergin, 1,5 ile 2 yıl içinde Türkiyeʹde uzun yargılanmalarla ilgili şikayetlerin en alt düzeye ineceğini söyledi.

Bakan Ergin, kabul edilen kanundan bu yıl yaklaşık 15 bin hükümlünün yararlanacağını, bundan sonraki her yıl ortalama 13-14 bin hükümlünün kanundan yararlanmaya devam edeceğini söyledi.

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, 10 Nisan salı günü saat 15.00ʹda toplanmak üzere birileşimi kapattı.