Karamanın Yerel haber sitesi

   

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü mesajı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü mesajı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü mesajı
  • 10 Ocak 2013, Perşembe 10:34

 Karaman Valisi Murat Koca 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Vali Koca yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi; Gazetecilerin haklarını "fikir işçisi" olarak düzenleyen 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştırılanlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunun 1. Maddesinde değişiklik yapan 212 sayılı Kanun, bundan 52 yıl önce 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu gün, Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaktadır. 

Zor şartlar altında gazetecilik görevi yapan, halkı doğru, güvenilir, tarafsız, ilkeli ve seviyeli bir habercilik anlayışı içinde bilgilendiren basın mensuplarımızın üstlenmiş oldukları bu görev, demokrasi kültürümüzün gelişmesinde, sağlıklı bir toplum düzeninin yapılanmasında çok önemli bir yere sahiptir.

Bu düşüncelerle, her türlü zorlu şartlarda son derece özverili bir şekilde gayret göstererek, kendi etik değerlerini de titizlikle takip eden, tarafsız habercilik unsurlarını göz önünde bulunduran, doğru ve hızlı haber iletmeyi ilke edinerek çalışan yerel ve ulusal basın mensuplarımızın ve çalışanlarının, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. 

----------------------------------------------------------------------------------------------

BAŞKAN UĞURLU’NUN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
Belediye Başkanımız Kâmil Uğurlu, yazılı bir mesaj yayımlayarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.
Bir gazete sayfasında, bir televizyon ekranında çayımızı yudumlayarak okuduğumuz veya izlediğimiz haberlerin arkasında, cefâkar basın çalışanlarının emeği olduğunu ifade eden Başkan Uğurlu, şunları kaydetti:
“Basın, yaptığı doğru ve tarafsız haberlerle kamuoyunu bilgilendirmekte, vatandaşlarla yöneticiler arasında bir köprü vazifesi kurmaktadır. Basın mensubu olmak, sorumluluk isteyen bir iştir. Fedâkarlık ister. Basın mensubu kamu görevi yapar. Her gün onların yaptıkları haberlerle bazen hüzünlenmekte, bazen neşelenmekteyiz. Bir dakikada izlediğimiz, bir solukta okuduğumuz bir bültenin arkasında belki günlerce çalışan basın mensuplarının emekleri var. O detayların bizlere ulaşabilmesi için ne zorluklarla çalıştıklarını, nelerle mücadele ettiklerini anlayabilmek lazım. Yerel basın çalışanlarımızı da ayrı bir kefeye koymak lazım. Onlar işin mutfağında çalışmaktadırlar.
Ben bu duygu ve düşüncelerle tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.”

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ak Parti İl Başkanı Kerim Dereli yayınladığı mesajında şunları söyledi; 

Hükümet olarak basın çalışanlarının özgür bir ortamda görev yapabilmelerine ve gerekli düzenlemeleri yapmaya her zaman öncelik vermekteyiz.

"Önümüzdeki süreçte de eksiklikleri giderme konusunda kararlıyız. Günümüz Türkiyeʹsinde medyanın geçmiş dönemlere kıyasla daha özgür ve de çok sesli hale gelmesinde hükümetimizin öncülük ettiği demokratikleşme ve şeffaflaşma politikaları da kilit rol oynamıştır.

Gazetecilere yıpranma hakkı 1961 yılındaki kanun ile verilmişti. Ancak 2008ʹdeki 5510 Genel Sağlık Sigortası kanunu ile, gazetecilerin yıpranma hakkı ellerinden alındı.

O dönemden beri, tüm gazeteci örgütleri gerek hükümet nezdinde, gerekse muhalefet partileri nezdinde, yıpranma hakkının geri verilmesi için temaslarını sürdürdüler. Konu Başbakan Recep Tayyip Erdoğanʹa kadar götürüldü.

TBMMʹdeki siyasi parti grupları arasında yapılan temaslarda, gazetecilere yıpranma hakkının geri verilmesi konusunda ön uzlaşma sağlandı. Ayrıntılar üzerinde de uzlaşma sağlanması halinde, gazetecilere yıpranma hakkının geri verilmesi için, bugün TBMM Genel Kuruluʹnda bir önerge verilmesi sözkonusu olabilecek.

Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı ve hukukun evrenselliği ilkelerinden ödün vermeden çalışan, zamana karşı ve stres altında işlerini icra eden, meslek etik ilkelerine yürekten bağlı,basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasanın yürürlüğe girmesinin yıl dönümü olan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günüʹnü kutluyor, tüm medya mensuplarımıza başarılar diliyorum."

--------------------------------------------------------------------------------

Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Celalettin Güngörer ise yayınladığı mesajda şunları söyledi;

Gazetecilik mesleği, toplumun bilgilenmesi, olan olaylardan haberdar olması ve yanlışların düzeltilmesi açısından çok önemli bir kamu hizmetidir.

"Gazeteciler, şartlar ne olursa olsun, görevini ifa eden, kendi acısını bir yana bırakarak halkın dertlerini yansıtmaya çalışan fedakarlıklarla dolu bir mesleğin mensuplarıdır. Herkesin can ve mal derdine düştüğü zamanda, depremde ve her türlü afetlerde, çatışma ortamlarında bile gazeteciler, görevini yapmanın kaygısı dışındaki tüm kaygıları öteleyebilmektedirler. Bu açıdan gazetecilik, toplum adına yapılan en önemli ve en dikkate değer mesleklerden birisidir".

"Haber almanın önündeki her türlü engel kaldırılmalıdır. Hükümetimiz döneminde yapılan tüm iyileştirmeler, çağın gereklerine ve yenilenen ihtiyaçlara göre sürekli güncellenerek haber almanın ve haberi yaymanın kolaylaştırılması sağlanmaktadır. Gazetecilerimizin daha iyi şartlarda, daha iyi ekonomik koşullarda, daha iyi sosyal imkanlara kavuşarak görevlerini yapmaları ve halkımızın doğru haber alması en büyük dileğimizdir. Bu duygularla Yerel ve Ulusal Gazetecilerimizin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günüʹnü kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim".

--------------------------------------------------------------------------------------------------


Sosyal güvenlik il müdürü Yaşar Yılmaz’ın 10 ocak gazeticiler günü mesajı 

               “ Vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi, Sosyal bilinçlenmelerin sağlanması Ülkemiz ve Yerel Gündemde olan olayların, haberlerinin tüm vatandaşlarımıza ulaşmasında gece gündüz demeden fedakarca çalışarak, Gecelerini Gündüze katan ve Karaman da hizmet veren değerli Gazetecilerimizin  ve medya mensuplarının 10 Ocak Gazeteciler gününü kutluyor görevlerinde başarılar diliyorum.”

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Gazetecinin buruk bayramı

 Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Yaşar Sarıkaya, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" dolayısıyla yayımladığı mesajda, 10 Ocak 1962`de yürürlüğe giren ve çalışan gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarını güvence altına alan 212 sayılı yasanın, gazetecilerin patronlara bağlı kalmadan özgürce ve sadece toplumun yararlarını gözetecek şekilde mesleklerini yapmalarına imkan sağladığını ifade etti.
Sarıkaya, acıklamasında sözlerine şu şekilde devam etti; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü`nü bir bayram olarak kutlarken, bugün sadece üzüntü ile ve özleyerek hatırladığımız günler olarak yaşıyoruz. Medya sektörünün finansal ve teknolojik gelişmesi, çalışanlarına refah ve özgürlük getireceğine, maalesef sosyal güvenlikten yoksun ve sendikasız bir çalışma hayatı getirmiştir. Böyle bir ortamda `Çalışan Gazeteciler Bayramı`ndan söz etmek ne derece doğru olacaktır?
Sarıkaya, Basın özgürlüğünün tesisine esas oluşturması açısından kişilerin haber alma hakkının korunması, ancak gazetecilerin rahat, huzurlu ve güvenli bir ortamda çalışmalarının temini ve gazetecilere yönelik tehdit, şantaj ve saldırıların sona erdirilmesi ile mümkün olabilir. Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin yönetim kurulu üyesi Cihan Hayırsevener’in yazdığı yazı ve haberlerden dolayı öldürülmesi ve sadece mesleğini icra eden gazeteci Mustafa Balbay’ın halen tutuklu bulunması basın özgürlüğüne indirilmiş birer darbe ve tehdit olarak algılanmaktadır.
Yerel basının ekonomik krizle birlikte reklam ve ilan gelirleri oldukça azalmıştır. Her biri birer küçük işletme olan yerel medya kuruluşları "Varolma savaşı" vermektedirler. İnanılmaz fedakarlıklarla ayakta kalabilen yerel gazetelerin, bir de resmi ilan gelirlerinin budanması, ilanların elektronik ortamda yayınlanması tehlikesi vardır. Yerel basın, yaygın basının gölgesi ve tehdidi altında yaşam savaşı verirken, güçlü yerel basının demokratik ve laik cumhuriyetimizin vazgeçilmez bir unsuru olduğu gerçeğinden hareketle, ülkemizde gazete çıkarmaya belli kriterler getirilmesi ile hukuki zeminin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Gazeteciler Birliği, kurulduğu günden bu yana  Türkiyeʹnin pek çok ilinde gazetecilik yapan meslektaşlarımıza sıcak bir yuva olmuş ve mesleki anlamda karşımıza çıkan her türlü engellemeye karşı durmuş bir kurumdur. Bugün mesleki anlamda içinde bulunduğumuz tüm zorluklara ve olumsuzluklara rağmen 10 Ocak günü medya meslek kuruluşları tarafından anılması gereken bir gündür. Tüm bu güçlük ve zorluklar altında görevini en iyi şekilde ifa etmeye çalışan değerli meslektaşlarımın gününü kutluyorumʹʹ

------------------------------------------------------------------------------------------------
Karaman İl Sağlık Müdür Vekili Dr. SerkanKOYUNCU Yayınladığı mesajında şunları söyledi; İlkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışıyla, vatandaşlarımızın haber alma hakkı doğrultusunda, toplumun vicdan ve duygularına da tercüman olarak, olayları aktaran basın mensubu arkadaşlarımız, idareciler olarak bizlere de çalışmalarımızda büyük faydalar sağlamaktadır. Sağlık alanında yürüttüğümüz çalışma ve projelerin, vatandaşlarımız tarafından bilinip sahiplenilmesinde, ilimizde olan gelişmeleri halkımıza anlatarak bilgilenmelerinin sağlanmasında, en önemlisi de devlet ve millet arasında köprü görevini yerine getirirken, zaman ve mekân farkı gözetmeden, mesleki risklerinin fazla olmasına aldırmadan canı gönülden görevini ifa eden, başta yerel basınımızın değerli çalışanları olmak üzere tüm gazetecilerin ‘’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’’ʹnü kutlar, saygılar sunarım.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ZİRAAT ODASİ BAŞKANI Recep Muğlu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günüʹnü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Muğlu , mesajında, Günümüzün vazgeçilmez unsurlarından birisinin de basın olduğunu belirtti.
Çağın en dinamik mesleklerinden birinin gazetecilik olduğunu ifade eden Muğlu, şunları kaydetti.
Gazeteciliğin, kamuoyuna haber ve bilgi akışını objektif bir şekilde sağlamak, toplumsal sorunlar karşısında kamuoyu oluşturmak, demokrasinin ve sivil toplum örgütlerinin güçlenmesi ve gelişmesine katkı sunmak gibi önemli bir misyonu vardır. Dolayısıyla gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır. Bu vesileyle, insanların ortak sesi, gözü, kulağı olan, basın meslek ilkeleri doğrultusunda görevlerini başarıyla ifa eden başta gazetecilerimiz olmak üzere basın-yayın organlarımızın tüm çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günüʹnü en kalbi duygularımla kutlar, sağlık, mutluluk, başarı ve esenlikler dilerim.


----------------------------------------------------------------------------------------------------

İl Milli Eğitim Müdürü Asım SULTANOĞLU’nun 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin temel unsurlarından biri olan basınımız, demokratik düzenin sağlıklı işlemesi açısından vazgeçilmezdir. Basın çalışanları ilkeli ve tarafsız yayın anlayışından taviz vermeksizin insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok önemli görevler üstlenmektedir. Gündemi etkileyen ve hatta gündem oluşturan bir güç haline gelen medya, ancak doğru amaçlar için kullanıldığı zaman faydalı bir araç olmaktadır. Toplumların gelişiminde, basının her konuda, bilgilendirme, aydınlatma, yönlendirme ve kamuoyu oluşturma gibi önemli görevi yerine getirmesi büyük önem taşımaktadır.

İlimizde; üstün gayret ve zor şartlarda görev bilincini kaybetmeden, ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışı içerisinde başarıyla görevlerini yerine getiren gazeteci arkadaşlarımızın bu onurlu görevi, bundan sonra da aynı duyarlılıkla ve kararlılıkla yerine getireceklerine yürekten inanıyorum.

Bu düşüncelerle basınımızın temel taşı olan vefakâr gazetecilerimizin "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü"nü kutluyor, sağlık mutluluk ve başarılar diliyorum.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

 


yukarı çık